kwiaciarnia 4kwiaty.pl

URODZINY W STYLU Bollywood.
Impreza dla miłośników kultury Indii.

(zabawa w domu)

Zaproszenia:


W przygotowaniu zaproszeń wykorzystujemy motywy z tancerkami, w kształcie słoni, z rysunkiem mandali itp.)

 

Początek imprezy


Gospodarze, ubrani w odpowiednie stroje witają gości przy wejściu, przybyłych zapraszamy do pomieszczenia „garderoby” gdzie uzupełniamy stroje, pokazujemy zdjęcia opowiadamy o tradycyjnych strojach. W tle powinna lecieć muzyka z typowych bollywoodzkich filmów ( Internet lub można tanio kupić tego typu płyty w supermarketach)
(Najbardziej znanym hinduskim ubiorem jest sari. Już sama procedura zakupu sari jest niezwykłym przeżyciem i doświadczeniem. Potencjalną nabywczynię prosi się najpierw o zdjęcie butów i zajęcie miejsca na czystym jak łza materacu, pokrytym białą, bawełnianą narzutą. Dopiero potem rozpoczyna się prawdziwy pokaz: sprzedawca rozwija bele lśniącego materiału, rzucając tkaniny na materac, by pokazać ich krasę, bogactwo kolorów i wzorów. Doprawdy, trudno jest nie dać się skusić. Chociaż sari nie jest ubiorem zbyt praktycznym, to jednak jego bezsprzecznym atutem jest stosunkowo niska cena. Do uszycia tej szaty wystarczy bowiem pojedyncza sztuka materiału (szerokości około 1 m i długości 5 - 9 m), który jest następnie zręcznie marszczony w fałdy i zakładki, bez konieczności korzystania z jakichkolwiek zapinek czy guzików. Do sari nosi się ćoli, ściśle przylegającą do ciała bluzkę z krótkim rękawem, jak również bawełnianą halkę.)
Malujemy kropkę na czole.
("Kropka" umieszczona jest na czołach kobiet, nieco powyżej brwi i nazywana jest "kumkum" lub "bindiya" lub "puttu" zależnie od języka którym sie posługujemy. W przeszłości kolor czerwony nosiły kobiety, zamężne ale nie wdowy. Symbolu tego nie nosiły kobiety chrześcijańskie czy muzułmańskie. Jednakże w z czasem zaczęło to być modą nawet dla kobiet chrześcijańskich, które uważały "kumkum" jako element ozdobny.)
Gości, którzy już przyszli odpowiednio ubrani prosimy aby pomagali skompletować strój pozostałym osobom.

 

Zabawa 1

tancerki Bollywood

Gdy wszyscy są już odpowiednio ubrani zapraszamy wszystkich do tańca. Z jednego z filmów lub z You Tube wybieramy układ taneczny dla grupy, pokazujemy go dzieciom, uczymy kolejnych elementów i razem tańczymy. Układ można ćwiczyć co jakiś czas w trakcie urodzin, a na koniec zaprezentować go rodzicom, którzy przyjdą po dzieci.przykładowa lekcja

 

Zabawa 2

Malowanie dłoni "henną" pokazujemy jak tradycyjnie maluje się dłonie i pisakami do skóry lub zwykłymi, kolorowymi długopisami malujemy indyjskie wzory. Można też wykorzystać gotowe tatuaże - naklejki dostępne w supermarketach lub w sklepach papierniczych.

 

Ćwiczymy układ

 

Zabawa 3

Malowanie świętej krowy - opowiadamy dzieciom jak ważnym zwierzęciem w kulturze Indii jest krowa, dzieci dostają kolorowankę ze zwierzęciem, ich zadaniem jest jak najciekawiej przedstawić indyjskie święte zwierzę. (Należy przygotować :kolorową krepinę, cekiny, koraliki, brokat, kolorowe włóczki, farby, kredki, klej, kolorowankę np. : http://www.maluchy.pl/kolorowanki/kolorowanka-98.html )
(Jadąc dalej poprze zatłoczone ulice miasta możesz być nieco zaskoczony widokiem krów lub byków stojący lub maszerujących pośród tłumów ludzi. Maszerując pomiędzy ludźmi, możesz również zauważyć, że niektórzy spośród nich dotykają tych ?świętych zwierząt? a następnie zbliżając swoje dłonie do twarzy lub klatki piersiowej. Jest też powszechnie wiadome, że jedzenie wołowiny jest zakazane dla wyznawców Hinduizmu. Świętość krów wywodzi się z hinduskiej wiary, że hinduski świat mieszka w ciele krowy.)

 

Ćwiczymy układ

 

Zapraszamy gości do stołu

 

MENU:

1 Chappati - chlebek indyjski

Mąkę przesiej, wymieszaj z solą, zagnieć z olejem i taką ilością wody, aby powstało miękkie, gładkie ciasto. Przykryj je ściereczką i pozostaw w misce na godzinę. Następnie podziel ciasto na 8 porcji, ulep kulki i każdą spłaszcz, tak aby powstał placuszek o średnicy 12-13 cm. Placki posmaruj z obu stron olejem i usmaż na bardzo mocno rozgrzanej patelni. Takie placki można posmarować olejem czosnkowym lub olejem aromatyzowanym przyprawami. Trzeba je jeść zaraz po zdjęciu z patelni, gdy są gorące i pulchne.

 

2. Jabłka cynamonowe

Obierz jabłka (wytnij gniazda nasienne) i pokrój je na cząstki lub w plasterki. Oprósz przyprawami, skrop sokiem z cytryny, ułóż w żaroodpornym naczyniu. Obłóż kawałeczkami masła i posyp brązowym cukrem. Piecz w temp. 175°C, aż jabłka będą miękkie. Podawaj gorące od razu po przygotowaniu.

 

3. Kulki owsiane

2 łyżki masła roztop na patelni. Wsyp połowę płatków owsianych i mieszając, praż, aż nabiorą złotego koloru. Tuż przed końcem prażenia dodaj migdały, by one też zdążyły się przyrumienić. Odstaw do ostygnięcia. W rondelku zagotuj mleko z cukrem i pozostałą łyżką masła. Zdejmij z ognia. Dodaj pokruszoną czekoladę i mieszaj, aż się rozpuści. Dodaj rodzynki i olejek migdałowy. Wsyp do ciepłej masy czekoladowej uprażone płatki z migdałami oraz te nieprażone, dosyp mleko w proszku. Otrzymasz gęste ciasto. Kiedy będzie jeszcze ciepłe, ulep kulki o średnicy 3 cm.

 

4. Uszy słonia

Proszek budyniowy wymieszać z mlekiem i syropem malinowym. Smażyć na rozgrzanym maśle jak naleśniki.

 

5. Koktajl z mango

 

6. Tort

najlepiej ze słoniem (motyw można ściągnąć z internetowych kolorowanek)

 

W czasie gdy dzieci siedzą przy stole można przeprowadzić dwie zabawy:

 

Zabawa 4

Zabawa „rozsypanka” czytamy lub pokazujemy dzieciom „rozsypane” litery z których mają ułożyć słowa związane z tematyką imprezy np.: nideI - Indie, łńos - słoń, rasi - sari itp.

 

Zabawa 5

Zagadki o zwierzętach. Każde dziecko ma za zadanie wymyśleć zagadkę sąsiadowi siedzącemu po prawej jego stronie. Np. Ma na myśli jakieś zwierzę ( lub trzyma kartkę z nazwą zwierzęcia), a sąsiad pyta: „ czy to zwierzę to jest duże?” lub „czy to zwierzę ma sierść?” Osoba pytająca może odpowiadać tylko: tak, nie lub nie wiem. Dla ułatwienia można dzieciom rozdać kartki z nazwami zwierząt.

 

Ćwiczymy układ

 

Zabawa 6

Sypanie mandali

Opowiadamy co to jest mandala : przykład Wybieramy prosty wzór np. z : przykład Przygotowujemy: duży wzór mandali (np. na 2 sklejonych arkuszach A0), klej, ryż, kaszę, kaszę gryczaną, mak, mąkę, płatki kwiatów i inne sypkie materiały jakie znajdziemy, im bardziej kolorowe tym lepiej. Dzieci smarują wzór klejem i wysypują kolorowe wzory. Wszystkie dzieci biorą udział w zabawie - każdy sypie wyznaczoną część. Powinno się to robić bez kleju ale młodsze dzieci lepiej zobaczą swoje dzieło gdy trochę będzie się trzymało kupy ;)

 

Ćwiczymy układ

tancerki Bollywood

 

Zabawa 7

Nauka „kwiatu lotosu” Uczymy dzieci siadu skrzyżnego „kwiat lotosu” opowiadamy przy tym o jodze i medytacji oraz o najpopularniejszych pozycjach medytacyjnych. zobacz

 

Ćwiczymy układ

 

Gdy po dzieci przychodzą rodzice pokazujemy im wyćwiczony układ.

 

Dobrze jest przygotować trochę kolorowanek, wykreślanek, labiryntów itp. Ściągniętych z Internetu aby goście, po których rodzice przyjdą później się nie nudzili.

tancerki Bollywood

Powrót do listy scenariuszy

 

Wszelkie prawa zastrzeżone ©Urodziny.waw.pl Autor strony:4kwiaty.pl
XML SitMap