kwiaciarnia 4kwiaty.pl

Urodziny po królewsku

(zabawa plenerowa w Łazienkach Królewskich, wiek dzieci 9-12 lat)

 zaproszenie na urodziny w Łazienkach Królewskich

 

Zaproszenia

Zaproszenie należy wydrukować dwustronnie, następnie złożyć na pół i wyciąć wzdłuż ramki z trzech stron (góry ramy,czyli miejsca złożenia nie wycinamy) Do pobrania tutaj: Zaproszenie na urodziny do wydrukowania

Czas trwania urodzin:

Zabawa przewidziana na około 3 godziny.

Przebieg imprezy urodzinowej

Impreza składa się z 3 części:
1. Gra terenowa
2. Podchody - znajdź tort
3. Przyjęcie urodzinowe

Rozpoczęcie urodzin

Zbieramy się w określonym miejscu, uzgodnionym wcześniej z pracownikiem muzeum, w którym rozpocznie się gra terenowa. Na zaproszeniu podajemy godzinę o ok. 30 minut wcześniejszą niż uzgodniona z prowadzącym zabawę. W opisywanym przypadku miejscem spotkania był taras przed Starą Pomarańczarnią. Tu, w kasie odebraliśmy też bilety.

 

Gdy wszyscy goście już przybyli, wręczyli solenizantce prezenty i zrobili pamiątkowe zdjęcia rozpoczęła się część przygotowana przez Muzeum. Uzgodniliśmy z prowadzącym także miejsce zakończenia gry aby rodzic prowadzący wiedział, gdzie rozpocząć drugą część imprezy. Rodzice, którzy przyprowadzili dzieci zostali poinformowani o miejscu ich odbioru ( dzieci jeszcze go nie znały – to była tajemnica ;)

1. Część pierwsza: Gra terenowa „Wehikuł czasu”
przygotowana przez Muzeum Łazienki Królewskie

Zdjęcie pochodzi ze strony Łazienek Królewskich

urodziny w Łazienkach

Z opisu oferty muzeum :
„Podczas spaceru przeniesiemy się w magiczną podróż w czasie aż do XVIII wieku. Po drodze czekają nas niezwykłe przygody i zadania do wykonania. Nasza gra terenowa w sposób dostosowany do wieku uczestników prezentuje tajemnice XVIII wiecznej, letniej rezydencji Stanisława Augusta. W cenie gry zapewniamy opiekę Edukatora, mapkę z naklejkami dla każdego uczestnika oraz świetną plenerową przygodę w Łazienkach!”

 

„Wehikuł czasu” jest jedną z wielu propozycji przygotowanych przez Ośrodek Edukacji Muzealnej Łazienek Królewskich. Do wyboru jest wiele więcej, z ofertą można zapoznać się tu: http://www.lazienki-krolewskie.pl/edu,cat,6.html

Na przygotowanie zajęć należy umówić się wcześniej pod nr telefonu 22 50 60 028. Zajęcia są płatne 12 zł za osobę jednak trzeba zapłacić za min. 15 osób (chociaż grupa może być mniejsza). W czasie gry terenowej dzieci mogą zajrzeć w rożne miejsca parkowych budowli, w które przeciętny spacerowicz nie jest wprowadzany. Poznają historię Łazienek i czasy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego świetnie się bawiąc.

 

2. Część druga – podchody: Znajdź mapę.

W czasie gdy dzieci korzystają z wehikułu czasu rodzic prowadzący ma pełne ręce roboty gdyż musi ukryć na terenie parku listy ze wskazówkami jak trafić do tortu - czyli na imprezę urodzinową oraz przygotować poczęstunek. Do pomocy potrzebna będzie druga osoba.

Materiały potrzebne do zabawy:

2 zestawy kopert:
I . Pierwszy zestaw to koperty z zagadkami, które wręczamy dzieciom po skończonej lekcji muzealnej. Dzieci mają odnaleźć miejsca opisane na kopertach, mogą się pytać przechodniów: turystów, pracowników parku o wskazówki. Gdy odnajdą wskazane miejsce muszą odnaleźć ukrytą tam mapę.
urodziny po krolewsku urodziny po krolewsku urodziny po krolewsku

Koperty zestawu I:

na każdej kopercie podany musi być cel poszukiwań oraz telefon do organizatora, w przypadku gdyby dziecko się zgubiło. (W każdej drużynie powinien być przynajmniej 1 telefon. Jeżeli organizujemy urodziny dla dzieci młodszych w każdej drużynie może też być jeden rodzic.)

Treść kopert:
1. Ferenc Liszt

Wewnątrz koperty zagadka:
„Koncertów chopinowskich w Łazienkach węgierski kompozytor, Liszt Ferenc, zawsze słucha, na pomnik Chopina codziennie spogląda. Znajdźcie go, w oczy mu popatrzcie, a potem spójrzcie na prawo, a niedaleko, na piasku żółtym kępę drzew zobaczycie. Tam wiadomości szukajcie”

2. Piękna Clorinda
W kopercie zagadka:
„Piękna Clorinda na posągu konająca ręką bez tarczy kierunek wskazuje. Stań tyłem do posągu i w tym kierunku idź 10 kroków. W starej dziupli wiadomości szukaj.”

3.Popiersie Generała Bema
W kopercie zagadka:
„Za popiersiem generała Bema dzika jabłoń rośnie. W jej rozwidleniu wiadomość czeka”

urodziny po krolewsku urodziny po krolewsku

4.Popiersie Pompeiusa
Zagadka:
„Szukajcie popiersia Pompeiusa co w dal patrzy, na równe, zielone trawniki i widzi ławeczki dwie białe. Ta dalsza ławeczka informację kryje.”

5. Główna aleja - mostek
Zagadka:
„Jest w Łazienkach prosta, szeroka aleja co park na dwie połówki przedziela - biegnąc z południa na północ. W alei mostek malowniczy, a przed nim kamień tajemniczy. Gdy kamień z bliska dobrze obejrzysz tam wiadomość ujrzysz.”

 

II. Drugi zestaw zawiera koperty z mapką, na której zaznaczono grubym markerem trasę jaką dzieci muszą przebyć od miejsca, w którym się aktualnie znajdują do tortu, czyli miejsca celebracji urodzin. Te koperty ukrywamy na terenie parku według zagadek z zestawu 1.

Mapa do pobrania tutaj: Mapka Łazienek

 

Zależnie od ilości dzieci przygotowujemy kilka map, najlepiej jak jednej mapy będą szukać zespoły 3 osobowe.

 

Koperty z zadaniami rozdajemy tak aby najstarsze, najbystrzejsze dzieci otrzymały zadania najdalsze, a tym samym najtrudniejsze, a najmłodszym przydzielamy koperty najłatwiejsze. jubilat również bierze udział w poszukiwaniach.

 

Gdy dzieci odnajdą wskazane w zagadkach miejsca i ukryte tam mapy muszą wypełnić drugie zadanie, czyli według map odnaleźć miejsce, w którym czeka tort urodzinowy.

 

3. Część trzecia – przyjęcie urodzinowe.

Na terenie Parku Łazienkowskiego można znaleźć kilka miejsc na celebrację urodzin. Może to być „strefa leżaków” ze stojącymi tam altanami, plac zabaw za szklarniami (przy ul. Parkowej) ale najlepiej zapytać o takie miejsce pracownika Muzeum Łazienki Królewskie, z którym ustalamy grę terenową. Pan z działu rezerwacji, całkowicie za darmo zaproponował nam na miejsce przyjęcia urodzinowego reprezentacyjny namiot bankietowy stojący przy Podchorążówce. Co jeszcze bardziej uczyniło nasze urodziny królewskimi ;))) Oczywiście zadbaliśmy aby miejsce przyjęcia zostawić po sobie w takim stanie w jakim nam je udostępniono, czyli na koniec wszystko ładnie posprzątaliśmy.

urodziny w ŁAzienkach Królewskich urodziny w ŁAzienkach Królewskich

W czasie gdy dzieci szukają ukrytych w parku map, my przygotowujemy przyjęcie. Dobrze jest zaparkować samochodem jak najbliżej miejsca imprezy aby szybko przenieść tort i inne smakołyki. W tym przypadku były to okolice bramy od ul. Myśliwieckiej. Jeżeli impreza miałaby się odbyć w strefie leżaków lub na placu zabaw, to lepiej zaparkować od strony szklarni, gdzie znajduje się wygodny, duży, bezpłatny parking (wjazd od ul. Parkowej).

 

Rozpoczęcie przyjęcia

urodziny w ŁAzienkach Królewskich

Czekamy aż dotrą wszyscy.

Jako atrakcję można przygotować miejsce do robienia zdjęć. Przy naszym fotografowali się nawet turyści ;)

 

Menu:

Szampan bezalkoholowy.
Chipsy, chrupki, ciasteczka, - czyli takie przekąski, które łatwo je się na świeżym powietrzu.
Napoje.
Jednorazowe naczynia.

Tort

jak najbardziej powinien być królewski, nasz przybrał wygląd „Pałacu na wodzie”.

urodziny w ŁAzienkach Królewskich

Zabawy:

Spacery po Parku Łazienkowskim, ze względu na jego dużą wielkość są dosyć mocno wyczerpujące i wypełniają prawie cały czas przewidziany na urodziny. Jednak jeżeli dzieci mają siłę, a rodzice jeszcze nie przyszli można pobawić się w kalambury (rysowane lub pokazywane). Młodsze dzieci mogą narysować to co najbardziej podobało się im w Łazienkach.

 

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka. Warto zakupić trochę orzeszków fistaszków w skorupkach lub herbatników i wraz z kopertami w części drugiej, wręczyć dzieciom po kilka. Na terenie parku jest dużo oswojonych zwierząt: pawie, wiewiórki, liczne ptaki, ryby, a karmienie tego całego zwierzyńca sprawia dzieciom ogromną radość.

urodziny w ŁAzienkach Królewskich urodziny w ŁAzienkach Królewskich urodziny w ŁAzienkach Królewskich
urodziny królewny

Powrót do listy scenariuszy

          urodiny królewskie

 

Wszelkie prawa zastrzeżone ©Urodziny.waw.pl Autor strony:4kwiaty.pl
XML SitMap