kwiaciarnia 4kwiaty.pl

URODZINY WOJSKOWE

(zabawa plenerowa)

urodziny wojskowePropozycja przeprowadzenia urodzin w Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej przy ul. Powsińskiej 13 w Warszawie.
Datę i przewodnika należy ustalić poprzez kontakt z muzeum Tel. 22 842 66 11.
Wstęp i zwiedzanie dla osób indywidualnych jest bezpłatne jednak jeżli chcemy aby zabawa była naprawdę fajna warto uzgodnić z muzeum przewodnika, który otworzy sprzęt aby dzieci mogły wewnątrz zobaczyc szmolot czy czołg.
(Zabawę można przeprowadzić w innym miejscu odpowiednio "wojskowym")

Urodziny mogą trwać 2-3 godziny. Rodzicom jako miejsce odbioru dzieci podajemy miejsce, w którym będzie jedzony tort. Polecam park sąsiadujący przez płot z muzeum, nazywający się SKWER ORMIAŃSKI. Znajdują się tam ładne place zabaw, boisko, malownicze alejki i dużo zieleni. W czaie gdy dzieci będą zwiedzały muzeum można przygotować piknikowe miejsce przy placu zabaw.
Miejsce na tort można także uzgodnić z Muzeum.urodziny zołnierskie

ZAPROSZENIE:

czyli karta powołania na ćwiczenia, do pobrania tu: Karta powołania Każdy uczestnik urodzin powinien przybyć ubrany po wojskowemu oraz posiadać plecak lub chlebak, o czym informujemy na zaproszeniach. urodziny wojskowe zaproszenie

Przebieg imprezy

 

1 Rozpoczęcie

Dzieci spotykają się przy wejściu na teren muzeum, na ok. 40 minut przed umówionym spotkaniem z przewodnikiem.
Potrzebne materiały: kredki/farby do malowania twarzy, elementy strojów wojskowych dla tych co przyszli nieprzebrani.
W oczekiwaniu na przybycie wszystkich dzieci, kolejno przychodzącym uzupełniamy stroje, plecaki, malujemy twarze na „barwy polowe”.
Spóźnialscy robią pompki karne.

Gdy wszyscy goście przybyli rozpoczynamy zajęcia z musztry:
- w szeregu zbiórka
- kolejno odlicz
- w prawo zwrot
-w lewo zwrot
- w tył zwrot
- padnij, powstań
- marsz w miejscu

Gdy dzieci maszerują w miejscu uczymy ich piosenki:
(piosenka na popularną wojskowo-ćwiczebną nutę, intonowana wersami przez prowadzącego, powtarzana przez „żołnierzy”)

W naszym wojsku dobrze mamy
Żadnym wrogom się nie damy
Na manewry dziś idziemy
Po medalu zdobędziemy

Elementy musztry i piosenkę możemy powtarzać dowolną ilość razy w czasie późniejszego zwiedzania muzeum w celu zdyscyplinowania dzieci.

urodziny żołnierskie

 

2. Suchy prowiant.

Potrzebne materiały: Dla każdego gościa - napój w butelce ok. 0,33 l – jak najbardziej „wojskowy” z wyglądu, marker czarny - wręczając dzieciom napoje każdy podpisujemy jego imieniem (dzieci ciągle mylą butelki, podpisanych pilnują), suchary „Beskidzkie”, landrynki w małej puszcze, np. takiej: http://www.smaczajama.pl/sklep/pl_PL/p/s/692 (do dostania na bazarkach).

Pytamy dzieci czy wiedzą co to jest „suchy prowiant”, wysłuchujemy ich wypowiedzi, a następnie tłumaczymy jak na poligonie i na wojnie ważny jest suchy prowiant.
Pokazujemy dzieciom, że każdy żołnierz powinien mieć przy sobie:
- picie
-wojskowe suchary
- konserwę w puszce
Następnie kolejno podchodzimy do dzieci stojących w szeregu, na rozkaz „szeregowy wystąp” szeregowy musi dać krok do przodu i podajemy mu jego suchy prowiant. Następnie rozkaz „w tył zwrot, do szeregu wstąp”. Tak każdy żołnierz otrzymuje swoją rację żywnościową.

muzeum wojska urodziny

3. Przybycie przewodnika.

Gdy przybędzie przewodnik ogłaszamy zbiórkę w szeregu, baczność i przedstawiamy przewodnika. Na spocznij przewodnik powinien przedstawić się sam ;) Dobrze też poprosic przewodnika aby rzucił hasło "Czołem żołnierze" na co wojsko powinno odpowiedzieć "Czołem Panie Przewodniku"
Następnie wydajemy rozkaz:
- w prawo zwrot, za panem przewodnikiem marsz.

4. Zwiedzanie.

Przewodnik oprowadza dzieci po muzeum, do niektórych eksponatów dzieci mogą wejść, np do tego samolotu: urodziny wojsowe

Po zwiedzaniu zarządzamy zbiórkę i wojsko zgodnym chórem dziękuje przewodnikowi.

5. Poszukiwanie tortu.

Potrzebne materiały: bardzo prosta mapa terenu.
Żołnierze dostają mapę terenu, (najlepiej każdy swoją lub po jednej na parę) z zaznaczoną trasą do tortu. Odnajdujemy tort.
Gdy wojsko dotrze do tortu organizujemy zbiórkę i pada rozkaz: -„wojsko śpiewa sto lat”, po odśpiewaniu komenda „spocznij” i poczęstunek.

6. Poczęstunek

tort czołg

tort, chipsy różne, rurki waflowe, jednorazowe naczynia, woda do picia w dużej butelce i kubeczki (dla tych co wypili już swój napój).

Tort
Składniki:
2 paczki dużych wafli
2 duże słoiki Nutelli
Paczka rurek waflowych z kremem
pianki lub pisaki do tortów
3 kosteczki nadziewanej czekolady
1 patyk do szaszłyków
Świeczki
Wykonanie:
tort w kształcie czołgu Wafle przekładamy Nutellą. Budując wieżę należy zostawić miejsce na rurkę (lufę). Wieżę można przyszpilić do podstawy czołgu patykiem do szaszłyków co zapobiegnie odpadnięciu wieży, a jednocześnie czołg zyska antenę do radiostacji ;)
Teraz należy przyciąć wieżę do odpowiedniego kształtu. Całość obsmarowujemy Nutellą, na górze wieży z kostek czekolady robimy dwa włazy i jeden właz z przodu, na korpusie czołgu. Z pianek można zrobić koła lub namalować je pisakiem do tortów. Z rurek waflowych możemy też zrobić inne elementy dekoracyjne na pancerzu czołgu.

7. Zabawa.

Zabawa1: Kompania reprezentacyjna.
Materiały potrzebne: stoper.
Pytamy dzieci czy wiedzą co to jest kompania reprezentacyjna. Czy widzieli kiedyś żołnierzy stojących na baczność przed pałacem prezydenckim, Grobem Nieznanego Żołnierza czy przed pałacem angielskiej królowej. Tłumaczymy jaka to jest zaszczytna i trudna służba. Mówimy o tym, że wartownicy nie ruszają się, nie śmieją i nic nie mówią. Pytamy, kto chciałby być takim wartownikiem? Do zabawy wybieramy dzieci parami. Ich zadaniem jest stanie w bezruchu na baczność. Reszta dzieci ma ich rozśmieszać. Wygrywa ten uczestnik, który najdłużej wytrzyma w bezruchu.

Zabawa 2: Stopnie wojskowe

Materiały potrzebne: Wydrukowane stopnie wojskowe wojsk lądowych np. takie: http://www.wojskowe.info/stopnie-wojskowe/ Każdy wycięty osobno i opisany ołówkiem na odwrocie słownie jaki to stopień. Medale pamiątkowe. Szpilki.

Wykonanie medali: wydrukować okrągłe medale: „Najlepszy żołnierz”, Z wstążki wykonać górną część medalu i wkleić pomiędzy wycięty papier. W wykonaniu medali duży udział powinien mieć jubilat. Medal do pobrania tutaj

medal na urodziny

Dzieci pojedynczo losują stopnie, po wylosowaniu pokazujemy wszystkim jak wygląda stopień i pytamy się kto wie jak nazywa się ta ranga. Jak nie wiedzą tłumaczymy. Generała musi wylosować solenizant, (marszałka odpuszczamy).

Każdy losujący trzyma swój stopień do końca zabawy. Gdy wszyscy już mają jakąś rangę ustawiamy dzieci w szeregu wywołując kolejno stopnie wojskowe od szeregowego po generała. Następnie tłumaczymy jak wygląda żołnierskie powitanie czyli salutowanie i to, ze niższa ranga salutuje wyższej. Uczymy dzieci jak się salutuje i każde salutuje stojącej obok osobie wyższej rangą, a na końcu generał/solenizant salutuje wszystkim. Może też wyjść przed szereg i salutując przemaszerować przed wszystkimi żołnierzami.

Na koniec generał staje przodem do wojska i mówi:
- Czołem żołnierze, a wojsko odpowiada
- Czołem Panie Generale.

W tym momencie dziękujemy dzieciom za wspólną zabawę i żołnierską postawę, i każdemu generał przypina medal mówiąc:
- "Gratuluję", a żołnierz musi odpowiedzieć
-„ Ku chwale Ojczyzny Panie Generale”
Generałowi medal przypina prowadzący.

8. Odbiór dzieci przez rodziców.

Jeżeli jeszcze rodzice nie odebrali dzieci możemy kontynuować zabawy:

Zabawa 3. Czapka lotnika - furażerka.

Potrzebne materiały: papier w kolorze stalowym lub szary /biały papier i farby.
Jak zrobić czapkę: jak zrobić czapke furażerką

Zabawa 4. Pompki.

Kto zrobi dziesięć pompek ten prawdziwym twardzielem.

Zabawa 5. Przeciąganie liny.

Materiały potrzebne: lina
Żołnierz musi być sprawny i silny. Dzielimy dzieci na drużyny i przeciągamy linę.

Zabawa 6. Narysuj sprzęt wojskowy, który najbardziej Ci się podobał.

Materiały potrzebne: Kartki do rysowania, kredki.
Zadaniem dzieci jest narysowanie sprzętu wojskowego, który najbardziej mu się podobał w czasie zwiedzania. Na koniec robimy wystawę i pokazujemy ją rodzicom przybyłym po dzieci.

urodziny wojskowe
pirat

Powrót do listy scenariuszy

 

Wszelkie prawa zastrzeżone ©Urodziny.waw.pl Autor strony:4kwiaty.pl
XML SitMap